Kevadeti toimub Lihula Meistriaias rohevahetus.

                                                                      fotod rohevahetusest 2010

MIS ON ROHEVAHETUS?
Rohevahetus on Aiaklubi poolt 2007. aastal alguse saanud aia- ja taimehuviliste kokkusaamine, mille käigus vahetatakse omavahel või antakse ära oma aia või kodu ilu- ja tarbetaimi, pistikuid, seemneid, sibulaid või juurikaid.

MILLAL JA KUS ROHEVAHETUSED TOIMUVAD?
Rohevahetused toimuvad tavaliselt kevadel ja sügisel, mai ning augusti eelviimasel nädalavahetusel, siis kui rohelist vahetusmaterjali on kõige rohkem. Rohevahetused on siiani regulaarselt toimunud Tallinnas, Tartu- ja Viljandimaal ettevõtlike taimekasvatajate juures, kuid Rohevahetuse võib enda juures pidada või oma kandis korraldada iga soovija, kui ta järgib Aiaklubi Rohevahetuse reegleid.

AIAKLUBI ROHEVAHETUSE REEGLID:

* Rohevahetus on TASUTA, kaasavõetud taimi, paljundusmaterjali ning muid aiatarbeid võib AINULT VAHETADA või ÄRA ANDA, MITTE MÜÜA!

* Rohevahetusel võib oma taimi müüa ainult Rohevahetust korraldav või enda pinnal võõrustav taimekasvataja või ettevõte kokkuleppel Aiaklubiga.

MIDA ROHEVAHETUSELE KAASA VÕTTA?

TAIMED
Kõik, mis Sinu meelest üht rohenäppu võiks huvitada - väiksed puupojad, ilupõõsad, püsililled, toalilled, veetaimed, kevadisel rohevahetusel ka suvelille- ja köögiviljataimed. Taimepotid kasta eelmisel õhtul, siis on nad üritusel niisked, mitte märjad. Märg pott on raske, samuti võib väljanõrguv vesi rikkuda saaja autosisustust.

SEEMNED
Taaskord kõik, mis Sinu meelest üht rohenäppu võiks huvitada - lisaks ilutaimedele ka loodusest ning miks mitte oma välisreisidelt või puuviljaletilt korjatud seemned. Seemned võta kaasa pakituna ja nimesildiga varustatult. Pakendiks sobivad hästi ümbrikud ja minigrip-kotid.

PISTIKUD

Pistikute puhul veendu, et nad on ikka värsked ning vähemalt kahe pungaga. Kuni rohevahetuseni hoia nad jahedas, niiskesse salvrätikusse pakituna kilekotis. Tark on juba lõikamise ajal märgistada ka pistiku alumine ots (see emataime poolne). Veel paremad on aga juurutatud pistikud, paar nädalat enne rohevahetust mulda pistetud oksajupid jõuavad juba juured alla ajada;

SIBULAD, RISOOMID, MUGULAD, JUURIKAD
Need võiksid parimal juhul olla juba kuivatatud ning suuremast osast aiamullast puhastatud. Parim pakend on paberkott.

MUUD AIATARBED
Lisaks taimedele võib Rohevahetusele tuua ka üleliigseid taimeanumaid (potid-kastid) ning aiakirjandust (ajakirjad, ajalehed, raamatud).


MIDA VEEL?
- prinditud taimekirjeldused- ja kasvatusõpetused taimede ning seemnetega kaasa andmiseks. See säästab väga palju nii andja kui saaja aega;

- marker või kleebitavad nimesildid taimekottide ja -pottide märgistamiseks;

- kilekotid, salvrätikud paljasjuursete taimede ja pistikute  transportimiseks;

- pliiats ja paber märkmete tegemiseks ja rohevahetusel osalejate kontaktandmete ülestähendamiseks;

- ajalehti autosisustuse kaitseks taimede transportimisel;

- pihustiga veepudel taimede niisutamiseks, eriti kuuma päiksepaistelise ilmaga;

- papp- või plastmasskastid, millega oma taimi vahetusele tuua ning saadud taimi ohutult viia.

- süüa- juua omale, et nälg ja janu ei takistaks edukat vahetamist :)

ÄRA VÕTA ROHEVAHETUSELE KAASA:
- lapsi ja lemmikloomi, kui Sa ei suuda neid ohjeldada.


Info rohevahetuste kohta üle Eesti http://aiaklubi.ee